Biyotin Yan Etkileri Nedir

Biotin suda çözünen bir vitamindir diğer B vitaminleri gibi fazla alınmasının vücutta herhangi bir yan etkisi olmaz çünkü fazla alınan miktar idrarla atılır.Vücuttaki deposu düşük düzeydedir bu sebeple sürekli alınması gerekene vitaminlerdendir. Biotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi olmaz.Her ne kadar bazı kişiler vücut kıllarında canlanma fark ettiğini söylese de uzun yıllar günde 10 000 mcg biotin kullanan şeker hastalarında böyle bir sorun gözlenmemiştir.

Bebeklerde doğuştan ortaya çıkan biotidinaz eksikliği adıyla anılan bir hastalık biotinin en yüksek dozda kullanıldığı bir hastalıktır.Biotidinaz eksikliği olan bebekte günlük doz 120 000 mcg ye kadar çıkabilmektedir.Bu kadar yüksek dozda kullanılan bebeklerde yan etki gözlenmemiştir.

Bilimsel çalışmalarda biotin metabolizması bozukluğu olmaksızın,iki yıl süreyle 5 mg/gün doza kadar terapötik etkilerinin dışında istenmeyen bir yan etkisi olmamıştır.Sorunun şiddetine göre günde 1000 mcg ile 10 000 mcg arasında güvenle kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hp Biotin © 2022