Saç Dökülmesi Biotin

Saç dökülmesi bütün hastalıklar gibi tedavi edilebilir bir hastalıktır ve sebebe göre tedavi planlanır. Biotidinaz eksikliğinde görülen saç dökülmesinin tek tedavisi yüksek dozda (günde 80-120 mg) biotin almaktır ve eksiklik giderildiğinde saç dökülmesi durur. Biotin eksikliğinde de ciddi saç kayıpları olur ancak bu durumlarda günlük 5-10 mg biotin almak yeterli olabilmektedir.

Biotin eksikliği dışında görülen ailesel dökülme (AGA) yani erkek tipi dökülmelerde biotinin dökülme sebebini engelleyemeyeceği için tek başına tedavide kullanılmaz.Bu tür dökülmelerde saç kalitesini artıracağı için diğer tedavilere ek olarak kullanılır.

Kadınlarda daha sık görülen kırılma ile dökülmeler saç kalitesini artıracağı için biotin kullanımıyla önlenebilir.Benzer şekilde menapoz dönemindeki saç kalite kayıpları ve buna bağlı dökülmelerde de biotin kullanımı doğru bir yaklaşım olur.

Sonuç olarak genetik tipi dökülmelerde tedaviye ek olarak diğer dökülmelerde ise tek başına biotin kullanılabilir.Doz; sorunun ciddiyetine göre günde 2 mg ile 10 mg arasında olacak şekilde ayarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hp Biotin © 2022