B7 vitamini

B 7 Vitamini

B 7 Vitamini B gurubu vitaminlerindendir ve  hammaddenin adı biyotindir.Diğer B gurubu vitaminler gibi suda çözünür.B 7 vitamini farklı ekollerce H vitamini olarakta adlandırılmaktadır.Bu isimlerin üçü de aynı maddeyi ifade eder.

Vitamin B 7 kimyasal yapısı şu şekildedir

Vitamin B 7 gıdalarla alınabilir ve aynı zamanda barsaktaki mikroplar tarafından da üretilmektelir.B 7 vitamini bit çok enzim aktivitesine aracılık ettiği için sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bir vitamindir.Diğer taraftan saç ve tırnak sorunlarının tedavisinin de vazgeçilmez desteğidir.

B 7 Vitamini Özellikleri

 

B 7 vitamini,ilk kez maya gelişinde keşfedilmiştir.  Memelilerde günlük besini içinde bulunmasının zorunlu olduğu tesbit edilmiştir.

 

Vitamin B 7 suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılır. Biotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur fazlası idrarla atılır.

 

Bu vitaminin eksikliği çok sık görülmez ancak fazla alınması saç ve tırnaklarda extra kalite artışı sağlar.Saç ekimi sonrası B 7 vitamini kullanımı saçların daha erken ve kaliteli çıkmasına önemli katkı yapar

Şeker Hastalığında B 7 Vitamini kullanımı

 

İnsülinden bağımsız diyabet hastalarında yapılan çalışmalarda, 1 ay boyunca günde 10 miligram B 7 vitamini almanın kan şekerinin dengelenmesinde ciddi yararı göstermiştir,B 7 vitamini kullanımı şeker ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaktadır.Bununla birlikte şeker hastalarında yıllar içerisinde ortaya çıkan organ hasarından (böbrek,kalp,damar göz) koruduğu tesbit edilmiştir.

B 7 Vitamini Eksikliği

 

Vitamin B 7 eksikliği diğer B vitamini türlerinin eksikliğinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı,tırnaklarda yumuşama,kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

 

Sağlıklı saç ve cildin anahtarı olan B 7 vitamini olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biyotin eksikliğinin işareti olabilir,saçın yavaş uzamasıda B 7 eksikliği düşlündürmelidir.B 7 vitaminin tablet,kapsül,pastil formaları vardır.saç besleyici olarak şampuanlarda,tırnak ve cilt besleyici olarakta kremleri vardır.Ağızdan alınması sistemik dolaşıma geçerek her bölgede etkili olur

 

Özellikle saç dökülmesinde procapil , minoxidil ve finasterid gibi bilimsel ürünler kullanımına ek olarak biotin alımı bu ilaçlardan alınan cevabı artırmaktadır.Saç ekimi sonrası günde 2 mg B 7 vitamini alan hasta gurubunda şok dökülmenin daha az olduğu ayrıca ekilen saçların daha erken ve daha kaliteli geri çıktığı klinik çalışmalarda gösterilmiştir.

. B 7 vitamini kullanımı normalde sorun yaşamayan veya yıllar içinde kalitesi azalmış,bir kısmı kuruyup ölmüş çimlere gübre verilmesine benzetilebilir.Bu şekilde kalite kaybetmiş çimlere ihtiyaç duymamasına rağmen gübre verilmesi yaprak rengini ve kalitesini artırır,büyümesi hızlanır ve daha sağlıklı görünürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hp Biotin © 2022