5 mg Biotin

Biotinin farklı isimleride vardı B7 vitamini ve H vitamini kelimeleride aynı şeyi tarif eder.Bir çok gıdada biotin bulunmaktadır,ayrıca bağırsaklarda mikroplar tarafından üretilmektedir.Bağırsaklarda üretilen kısmının emilip emilmedi bilinmemektedir ama sıklıkla bu şekilde alımı yeterli olmaktadır saç veya tırnakta herhangi bir sorun olması durumunda dışardan alınması gerekir.5 mg (mili gram) biotin aynı anlama gelen 5000 mcg (micro gram) olarak ta yazılmaktadır.Micro gram mili gramın 1000 katı olduğu için aynı miktarı ifade eder..

Biotin bir çok enzime aracılık eden bir vitamindir ve değişik kullanım alanları vardır

Genetik saç dökülmesi;tek başına dökülmeyi direk durdurmaya yeterliolmaz,saç dökülmesinin bilimsel tedavisinde mutlaka eklenmelidir.Sorunun şiddetine göre bölgesel kullanılan ürünlere ek olrak 5 mg tabletlerden alınması tedaviden alınacak cevabı artırır.

Bunun dışında gebelikte ve sonrasında görülen dökülme,anemiya bağlı saç dökülmesi,ağır diyet ve strese bağlı dökülmede mutlaka gerekli bir vitamindir.

Saç ekimi  ;saç ekimi sonrası günlük 5 mg biotin alımı ekim sonrası görülen geçici şok dökülmeyi azaltır,geri çıkış süresini kısaltır ve çıkacak saçların daha kaliteli olmasını sağlar.

Saç sorunları dışında tırnağın mantar ve iltihap dışındaki hastalıkları olan tırnakta yumuşama,kırılma,beyazlama gibi durumlarda kullanılır.Tırnak uzama hızını % 20-30 düzeylerinde artırır.

Çeşitli hastalık ve diyet uygulamaları gibi metabolik sorunlarda, endokrin rahatsızlıklarda,eksik  vitamin alımında, ağır stres bozukluklar sırasında oluşabilecek saç kalite kayıplarını önlemek için destek amaçlı alınmalıdır.

Kullanım dozu genellikle ihtiyaca göre değişir.

5 mg biotin için önerilen kullanım alanları

5mg; saç kırılması,çatallanması,saçta tüyleşme ,saç uzamasının yavaşlaması gibi kalite kaybı sorunları ve tırnak kırılması,tırnağın sertliğini kaybetmesi,tırnakta beyaz lekeler oluşması gibi kalite sorunu olan durumların giderilmesinde beslenmeye destek olarak kullanılır.Bayanlarda görülen saç dökülmesinin bilimsel tedavilerine ek olarak mutlaka kullanılmalıdır.Erkek tipi dökülmelerde de procapil veya minoxidil gibi bilimsel tedavilere ek olarak alınması gerekir.

Saç ve tırnak gelişimi yavaş bir süreç olduğundan biotin tedavisi tavsiye edilen dozda en az 3 ay devam etmelidir,bu sebeple biotin alınırken içinde 30-50 veya 60 tablet içeren değil 100 tablet içeren tercih edilmelidir.Biotin kullanılırken saçların sayı ve miktarını etkilemez,saçta kalite artışı sağlanmasına destek olur.Saçın çapı ve kalitesi artar.Tüyleşmiş saç kıllarını eski kalitesine yaklaştırır.

Saçlı deride yaralanmalara bağlı (yanık,ameliyat izi gibi)saç kaybı,saç çekiştirme (trikomania),doğuştan saç olmaması,saç kıran (allopecia areata) durumlarda etkili değildir,bu gibi durumlarda saç ekimi düşünülmelidir.

Biyotinin bilinen bir yan etkisi yoktur

Biotin(B7vitamini) diğer ilaçlarla etkileşimi yoktur,alınan tedavilere ara vermek gerekmez hamilelik döneminde güvenle kullanılabilir.

5 mg biotinin yukarda yazılan sorunların çözümünde günde tek doz alınması yeterlidir,sorunun şiddetine göre gerekirse daha yüksek dozlarda alınmasının sakıncası yoktur.

Günlük tek doz alınması yeterli olmaktadır,aynı miktarı 2-3 defada almanın bilimsel olarak anlamı yoktur.Biotinin şampuan ve solusyonlarla bölgesel olarak kullanımı da vardır ama ağızdan alınması daha etkili olmaktadır çünkü ağızdan alınacak doz istenildiği kadar yükseltilebilmektedir.

Şeker hastalarında şekerin daha iyi dengelenmesi,insülün ihtiyacının azaltılması ve şekere bağlı böbrek,göz ve kalp sorunu gelişme ihtimalinin azaltılması için günde 2 tablet alınması önerilir.

Hp Biotin © 2022