2 mg Biotin

Biotin B7 vitamini ve H vitamini olarak ta bilinmektedir.Bir çok gıdada bulunmakta ve ayrıca bağırsaklarda mikroplar tarafından üretilmektedir.Genellikle bu şekilde alımı yeterli olmaktadır ama eksikliği olmasa da dışardan alınması ayrıca kaliteyi arttır.Bu durum çimenlere benzetilebilir.Şöyleki ;çimenlere bir şey yapmazsanız büyür ve yaşamını sürdürür ama gübre verirseniz çimenlerin büyüme hızı artar,yaprak kalınlıkları ve eti genişler renkleri daha yeşil olur.Saç ve tırnakta da bu şekilde kalite artışına sebep olur.

2 mg (mili gram) biotin aynı anlama gelen 1000 mcg (micro gram) olarak ta yazılmaktadır.Micro gram mili gramın 1000 katı olduğu için bu farklılığa şaşırmamak gerekir.

Biotin bir çok enzime aracılık eden bir vitamindir ve değişik kullanım alanları vardır

Saç dökülmesi;dökülmeyi direk durdurucu etkisi yok ama saç dökülmesinin bilimsel tedavisinde mutlaka eklenmelidir.hafif vakalarda 1 mg yeterli olabilmektedir ama daha ağır sorunlarda günlük 2 mg alınmalıdır.

Saç sorunları dışında tırnak hastalıkları;tırnakta yumuşama,kırılma,beyazlama gibi durumlarda kullanılır.

Çeşitli hastalık ve diyet uygulamaları gibi metabolik sorunlarda, endokrin rahatsızlıklarda,eksik  vitamin alımında, ağır stres bozukluklar sırasında oluşabilecek saç kalite kayıplarını önlemek için destek amaçlı alınmalıdır.

Kullanım dozu genellikle ihtiyaca göre değişir.

2 mg biotin için önerilen kullanım alanları

2mg; saç kırılması,çatallanması,saçta tüyleşme ,saç uzamasının yavaşlaması gibi kalite kaybı sorunları ve tırnak kırılması,tırnağın sertliğini kaybetmesi,tırnakta beyaz lekeler oluşması gibi kalite sorunu olan durumların giderilmesinde beslenmeye destek olarak kullanılır.Bayanlarda görülen saç dökülmesinin bilimsel tedavilerine ek olarak mutlaka kullanılmalıdır.Erkek tipi dökülmelerde de procapil veya minoxidil gibi bilimsel tedavilere ek olarak alınması önerilir.

Genel olarak;Saç ve tırnak gelişimi yavaş bir süreç olduğundan biotin tedavisi tavsiye edilen dozda en az 3 ay devam etmelidir,bu sebeple biotin alınırken içinde 30-50 veya 60 tablet içeren değil 100 tablet içeren tercih edilmelidir.Biotin kullanılırken saçların sayı ve miktarını etkilemez,saçta kalite artışı sağlanmasına destek olur.Saçın çapı ve kalitesi artar.

Biotin yaralanmalara bağlı (yanık,ameliyat izi gibi)saç kaybı,saç çekiştirme (trikomania),doğuştan saç olmaması,saç kıran (allopecia areata) durumlarda etkili değildir.Bu durumlarda daha çok saç ekimi yapılmalıdır.

Biyotinin bilinen bir yan etkisi yoktur

Biotin(B7vitamini) diğer ilaçlarla etkileşimi yoktur,alınan tedavilere ara vermek gerekmez.

2 mg biotinin yukarda yazılan sorunların çözümünde günde tek doz alınması yeterlidir,sorunun şiddetine göre gerekirse daha yüksek dozlarda alınabilir.

Günlük tek doz alınması yeterli olmaktadır,aynı miktarı 2-3 defada almanın bilimsel olarak anlamı yoktur.Biotinin şampuanve solusyonlarla bölgesel olarak kullanımıda vardır ama ağızdan alınması daha etkili olmaktadır çünkü ağızdan alınacak doz istenildiği kadar yükseltilebilmektedir.

Hp Biotin © 2022