1 mg Biotin

Biyotin(diğer adıyla B7 vitamini veya H vitamini) bir çok gıdada bulunmaktadır ayrıca bağırsaklarda mikroplar tarafından üretilmektedir ve genellikle yeterli olmaktadır ama eksikliği olmasada dışardan alınması ayrıca kalite artışı sağlar.Bu durum parklardaki çimenlere benzetilebilir.Şöyle ki ;çimenlere bir şey yapmazsanız büyür ve yaşamını sürdürür ama gübre verirseniz çimenlerin büyüme hızı artar,yaprak kalınlıkları ve eti genişler renkleri daha yeşil olur.Saç ve tırnakta da bu şekilde etkili olması beklenir.

1 mili gram (mg) biyotin aynı anlama gelen 1000 micro gram (mcg) olarakta yazılmaktadır.Micro gram mili gramın 1000 katı olduğu için bu farklılığa şaşırmamak gerekir.Bir çok enzime aracılık eden bir vitamindir ve değişik kullanım alanları vardır

Saç dökülmesi;dökülmeyi direk durdurucu etkisi yok ama saç dökülmesinin bilimsel tedavisinde mutlaka eklenmelidir.ağır dökülme vakalarında 1mg yetersiz kalabilir.

Tırnak hastalıkları;tırnakta yumuşama,kırılma,beyazlama gibi durumlarda kullanılır.

Çeşitli hastalık ve diyet uygulamaları gibi metabolik sorunlarda, endokrin rahatsızlıklarda,eksik  vitamin alımında, ağır stres bozukluklar sırasında oluşabilecek saç kalite kayıplarını önlemek için destek amaçlı alınmalıdır.

Kullanım dozu genellikle ihtiyaca göre değişir.

1 mg B7 vitamini için önerilen kullanım alanları

1mg; saç kırılması,çatallanması,saçta tüyleşme ,saç uzamasının yavaşlaması gibi kalite kaybı sorunları ve tırnak kırılması,tırnağın sertliğini kaybetmesi,tırnakta beyaz lekeler oluşması gibi kalite sorunu olan durumların giderilmesinde beslenmeye destek olarak kullanılır.Bayanlarda görülen saç dökülmesinin bilimsel tedavilerine ek olarak mutlaka kullanılmalıdır.Erkek tipi dökülmelerde bu doz yetersiz kalabilmektedir.

Genel olarak;Saç ve tırnak gelişimi yavaş bir süreç olduğundan biotin tedavisi tavsiye edilen dozda en az 3 ay devam etmelidir.Başka sebeplerden etkilendiği bilinen, saçların sayı ve miktarını etkilemez,saçta kalite artışı sağlanmasına destek olur.Saçın çapı ve kalitesi artar.

Yaralanmalara bağlı (yanık,ameliyat izi gibi)saç kaybı,saç çekiştirme (trikomania),doğuştan saç olmaması,saç kıran (allopecia areata) durumlarda etkili değildir.Bu durumlarda daha çok saç ekimi düşünülür.

Bilinen bir yan etkisi yoktur

Biotin(B7vitamini) diğer ilaçlarla etkileşimi yoktur,alınan tedavilere ara vermek gerekmez.

1 mg biotinin yukarda yazılan sorunların çözümünde günde tek doz alınması yeterlidir,sorunun şiddetine göre gerekirse daha yüksek dozlarda alınabilir.

Günlük tek doz alınması yeterli olmaktadır,aynı miktarı 2-3 defada almanın bilimsel olarak anlamı yoktur.Günde 1 mg biotin alınması gereken en düşük dozdur ve daha düşük dozlarda biotin alınması halinde beklentiye girilmemelidir.

Hp Biotin © 2022